مقاله ها : آموزش در سربندان در گذر زمان | سربندان، قطعه ای از دل دماوند

سربندان، قطعه ای از دل دماوند

خانه / مقاله ها / مقاله ها : آموزش در سربندان در گذر زمان

مقاله ها : آموزش در سربندان در گذر زمان

در این مطلب قصد داریم که آموزش در سربندان را از زمان های قدیم که به صورت مکتب خانه ای صورت می گرفت تا امروز را که به سبک مدرن است برای شما توضیح دهیم.

برای خواندن این مقاله به ادامه مطلب بروید.

آموزش در سربندان قدیم :

همان طور که می دانیم زمانی که سیستم آموزش و پرورش جدید وجود نداشت مردم در مکتب خانه ها تحت آموزش قرار می گرفتند و با سواد می شدند.حتی تا این اواخر و بعد از تاسیس دارالفنون بعنوان یک مدرسه سبک جدید هنوز هم کم و بیش مکتب خانه ها مخصوصا در شهر های کوچک و روستا ها برپا بودند.. در سربندان نیز در قدیم مکتب خانه ای وجود داشت که مردم فرزندان خود را برای تحصیل علم به آنجا می سپردند تا خواندن و نوشتن و حساب بیاموزند.

برای بسیاری از مردم سربندان نام “کربلایی محمد ابراهیم” نامی آشناست. او صاحب مکتب خانه بود و به بچه ها سواد می آموخت. در باره او گفته شده که او خود در ابتدا بی سواد بود و خواندن و نوشتن نمی دانست.ولی خوابی می بیند و تصمیم می گیرد که پای پیاده به زیارت امام حسین(علیه السلام) به کربلا برود.پس از این سفر بوده که چشمه حکمت از قلب او بر زبانش جاری می شود و او که تا آن زمان خواندن و نوشتن نمی دانست با سواد می شود و برای اینکه زکات علم خدادادی خود را بپردازد به آموزش مردم می پردازد.

محل مکتب خانه او در کنار خانه خودش در کناره غربی رودخانه بود که تا این سال ها بقایای آن وجود داشت ولی به تازگی در طرح تعریض راه کنار رودخانه خراب شد.

در مورد اینکه قبل از اوآیا کسی بوده که در سربندان به مردم علم بیاموزد یا نه، اطلاعی در دست نیست ولی گفته شده که مردم برای علم آموزی نزد شخصی به نام کربلایی میرزا عباس سرخده ای می رفتند که او نیز در زمان خود شخصی عالم بوده است.

دستنوشته های کربلایی محمد ابراهیم بصورت اسناد خرید و فروش یا صلح نامه ها و… هنوز هم در دست مردم دیده می شود که دارای خطی ساده زیبا و خوانا است بر خلاف دیگر دستنوشته هایی که از آن دوران به جا مانده که خواندن آنها بسیار سخت است به راحتی خوانده و فهمیده می شود.

بعد از فوت کربلایی محمد ابراهیم آموزش مکتب خانه ای دیگر ادامه پیدا نکرد و با هماهنگی نمایندگان روستا با دولت وقت، معلم به سربندان فرستاده شد و نظام آموزش و پرورش به سبک جدید در سربندان آغاز بکار کرد.

آموزش به سبک مدرن در سربندان:

آموزش در روستای سربندان پس از گذراندن دوران مکتبخانه در سال ۱۳۳۰ وارد دوره جدیدی شد به طوریکه عده ای از نمایندگان دولت در آن زمان با ورود به دهستان سربندان و مشاهده وضع آموزش تصمیم گرفتند با همکاری اهالی روستا مدرسه ای را به صورت اجاره ای اداره نمایند که در آن شیوه های جدید اموزش اجرا شود و بدین طریق بود که آموزش دوران گذار خود را از مکتبخانه به مدرسه سپری کرد.

اولین مدرسه سربندان در سال ۱۳۳۰ آغاز به فعالیت کرد در اولین دوره اهالی روستا خانه شخصی به نام قنبر شادلویی را به عنوان مدرسه اجاره کردند در این مدرسه جتاب آقای تدریسی مدیریت مدرسه را عهده دار بود و جناب آقای صالحی که از اهالی دماوند است به عنوان معلم کار تدریس را در دست گرفت ، با گذشت زمان و نیازهای جدیدتر دولت تصمیم گرفت مدرسه ای را بسازد.

در روستا منطقه ای در کنار رودخانه ، به نام منطقه شاه عباسی بود که در آن چاپارخانه قرار داشت دولت آن ناحیه را برای بار اول حدود سال ۱۳۳۲ بازسازی کرد و مدرسه ای را در آن ساخت که جناب آقای حاجی آقاتی مدیر مدرسه بود و آقایان کاظمی، ابولحسنی، بی غرض و سیّد طباطبایی دبیر و آموزگار مدرسه به شمار می آمدند و خدمات ارزنده ای

 در روستا انجام دادند. این مدرسه در سال ۱۳۵۱ مجدداً بازسازی شده گه کار کلنگ زدن آن را خانم ام کلثوم متولی که از سپاهیان دانش محسوب میشد بر عهده داشت.

 بعد از این مدرسه جناب آقای مجید محسنی که از نمایندگان مجلس آن روزهای دماوند محسوب میشد تصمیم گرفت در کنار کوه نارنج قلعه مدرسه دیگری بسازد که کار کلنگ زنی آن را نیز خود آقای مجید محسنی انجام داد.

اصل ششم از اصول انقلاب سفید (شاه و مردم) در زمان محمدرضا شاه سپاهیان دانش بودند که زمان ورود آن ها به روستای ما به سال ۱۳۴۸ بر میگردد و از اولین ورودی های آن میتوان به پری و عزّت ابراهیمی اشاره کرد. پس از ورود سپاهیان دانش به روستا آموزش به شیوه ای کاملاً نوین در روستا اجرا شد بعد از خانم ها ابرهیمی، ام کلثوم متولی و کبری پنجه شاهی وارد روستا شدند پس از آن ها هم نوبت به گلی میدیان، قیدافه امیدیان و….رسید.

بعد از آقای حاجی آقاتی، آقایان رادفر، طوسیان و بخشنده هر کدام به عنوان مدیر یا آموزگار در تعلیم اهالی روستا کوشیدند و خدمات ارزنده ای انجام دادند پس از ایشان شادروان جناب آقای عباسعلی جعفری که از اهالی بومی روستا محسوب میشد به عنوان اولین مدیر بومی مدرسه منصوب گردید همزمان با ایشان هم خانم ام کلثوم متولی مدیر مدرسه دخترانه به شمار میآمد. در آن زمان آقای فریار رئیس آموزش و پرورش شهرستان دماوند بود که بارها از خدمات عباسعلی جعفری و خانم ام کلثوم متولی در روستا تقدیر و تشکر نمود که در زیر نمونه ای از آن آورده شده است:

در آن زمان مدرسه سربندان و مدیریت آقای عباسعلی جعفری به عنوان مدرسه و مدیر نمونه در سطح شهرستان بارها معرفی شدند.

منابع : tarood.ir