بازی های محلی سربندان : هفت سنگ | سربندان، قطعه ای از دل دماوند

سربندان، قطعه ای از دل دماوند

خانه / بازی های محلی سربندان / بازی های محلی سربندان : هفت سنگ

بازی های محلی سربندان : هفت سنگ

هفت سنگ یک بازی بومی ایرانی است . همان طور که از اسمش پیداست با روی هم گذاشتن هفت تکه سنگ صاف از بزرگ به کوچک بازی شروع می‌شود.

اهداف کلی:

ایجاد روحیه همکاری،تقویت ومهارت در نشانه گیری و بهبود سرعت و سرگرمی و شادی

اهداف جزیی:

تقویت روحیه ایثار گری،ایجاد رقابت سالم و تمرکز حواس

تعداد بازیکن:

۴الی ۱۶نفر

روش بازی :

هفت سنگ یک بازی بومی ایرانی است . همان طور که از اسمش پیداست با روی هم گذاشتن هفت تکه سنگ صاف از بزرگ به کوچک بازی شروع می‌شود. یک گروه محافظ آن سنگها است و گروهی دیگر که با توپی کوچک ( معمولا” توپ تنیس )، سعی در فروریختن ستون سنگی دارند. اولین نفر از گروه اول از فاصله ای حدود ۴ الی ۶ متری – که معمولا” در ابتدای بازی با خطی مشخص می شود – با پرتاب توپ، سعی در ریختن سنگ ها دارد. در طرف مقابل، ی وقتی این اتفاق می‌افتد، محافظان توپ را می‌ریابند و آن را مخفی می‌کنند و به دنبال برنده‌ها می‌دوند. از طرفی گروه مقابل سعی می‌کند هفت سنگ را دوباره بچیند و برنده بازی بشود.

البته روش‌های دیگری هم وجود دارد که شبیه به هم هستند. در گذشته برای ساخت توپ از تکه‌های لاستیک یا پارچه استفاده می‌کردند و با نخ آنها را محکم می‌بستند. بازی هفت سنگ کمی شبیه ورزش بیسبال است.

روش های دیگر:

امکانات لازم برای این بازی، هفت عدد سنگ صاف و تخت و یک توپ هفت‌سنگ (شبیه توپ تنیس) است. بازیکنان در قالب دو تیم پنج یا شش نفره تقسیم می‌شوند. وقتی که سنگ‌ها چیده می‌شوند یکی از گروه‌ها به عنوان پرتاب‌کننده بازی را شروع می‌کند. شروع بازی به این ترتیب است که باید از فاصله نسبتاً دور توپ را به طرف سنگ‌ها بیندازند. گروهی که توپ را پرتاب می‌کند باید سعی کند که کمترین مقدار سنگ را بیندازد چون در این صورت راحت‌تر می‌تواند بازی را تمام کند. وظیفه گروه دوم هم این است که نگذارد تیم پرتاب‌کننده سنگ‌های ریخته شده را دوباره روی هم بچیند و باید با توپ به آنها بزند. هر کدام از بازیکنان تیکی از مهاجم که توپ به او برخورد کند از جریان بازی کنار می‌رود. و به این ترتیب اگر هیچ کدام باقی نمانند بازی به نفع تیم مدافع و اگر سنگ‌ها روی هم چیده بشوند بازی به نفع تیم مهاجم تمام می‌شود.

نتیجه بازی:این بازی گروهی است و باعت رشد ونمو و افزایش عکس العمل های کودک را به همراه دارد.همچنین مفاهیمی نظیر رهبری، شکست ، پیروزی وهمکاری آشنا می شوند.

منبع : ویکی پدیا