آداب و رسوم : مراسم عزاداری در دهه اول محرم | سربندان، قطعه ای از دل دماوند

سربندان، قطعه ای از دل دماوند

خانه / آداب و رسوم سربندان / آداب و رسوم : مراسم عزاداری در دهه اول محرم

آداب و رسوم : مراسم عزاداری در دهه اول محرم

در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین هر نقطه کشورمان آیین های عزاداری خاصی را برگزار می کنند.

برای خواندن این مطلب زیبا به ادامه مطلب بروید.

در روستای سربندان نیز آیین های خاصی بر گزار می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

عاشقان و دوستداران امام حسین(ع) در روستای ما آیین های عزاداری  را به یاد امام حسین و یارانش به پا می داشتند که تا امروز چیز هایی که به آنها اضافه شده، برخی از مراسمات حذف شده و برخی نیز تا کنون ادامه دارد و امروزه نیز برگزار می شود.

۱)از اول محرم مراسم سینه زنی و عزاداری در مسجد تا آخرین شب محرم انجام می شود که بعد از این مراسم شام هم به عزاداران حسینی داده می شود.

۲)در بعضی از شب ها یا روز های محرم دسته های زنجیر زنی برپا می شود که همراه با زدن طبل و نوحه خوانی است.

۳)در روز هفتم محرم آیین علم گرداندن و بردن آن از خانه سید روستا به مسجد است که توضیح آن در اینجا آمده است:

<<در سال ۹۱ اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در اقدام قابل توجهی آیین های قدیمی و بومی منطقه را که قدمتی گاه بیش از ۵۰۰ سال دارد به ثبت معنوی رسانده که سهم شهرستان دماوند در این ثبت معنوی”ˈجامعه پوشاندن به علم محله درویش دماوند”ˈ و مراسم “ˈعلم گرداندن روستای سربندان دماوند”ˈ است.

آیین “علم گرداندن روستای سربندان”از سنت های دیرینه مردم روستای سربندان شهر دماوند محسوب می شود که از زمان های بسیار دور نسل به نسل گذشته تا به امروز رسیده است.

از سال های گذشته در روستای سربندان در ایام محرم مراسم آیینی وجود داشته که روزهفتم ماه محرم عزاداران به خانه سید بزرگ روستا می رفتند و این علم چوبی را در آن خانه با پارچه نذری سبزرنگی که داشتند می پوشاندند و با خواندن مرثیه و روضه خوانی به سمت مسجد روستا حرکت می دادند.

این علم تا روز عاشورا در مسجد می ماند و در این روز با آیینی که از قدیم مرسوم بوده جلوی دسته عزاداری حرکت داده می شد و هرکسی به اندازه توان خود، علم را تا مسافتی حمل می کرد.

در انتهای این مراسم علم را به گورستان قدیمی روستا هدایت و مراسمی نیز برای شادی روح اموات و شهدای روستای سربندان برگزار می کنند.

پس از برگزاری مراسم تاسوعا وعاشورای امام حسین (ع)، علم در منزل سید نگاهداری می شد که با گذشت سالیان متمادی هنوز این آیین در بین اهالی روستا مرسوم است.

تاکنون بیماران زیادی با این علم شفا گرفته‌اند؛ حمل این علم به عنوان حرکتی نمادین و الگویی به یاد علمدار دشت کربلا انجام می‌ شود و به خاطر اخلاص و ریشه‌ های اعتقادی اهالی روستای سربندان حاجت‌های زیادی از این علم گرفتند.

قدمت این آیین در روستای سربندان به حدود ۵۰۰ سال می رسد و مردم با اعتقاداتی که از گذشته دارند، روز عاشورا از روستاهای مجاور نیز در برگزاری این مراسم حضور یافته و به این علم دخیل می بندند یا نذوراتی را اهدا می کنند.

یکی از خادمان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) روستای سربندان در این زمینه در سربندان با اشاره به مراسم معنوی حمل علم که به نام علمدار کربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) نام‌ گذاری شده است، گفت: بیش از دو قرن است که روز هشتم ماه محرم، علم سقای دشت کربلا براساس سنت دیرینه از بیت سادات رضوی در سربندان تا مسجد جامع این روستا همراه با عزاداری حمل می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم در این رابطه از کرامات زیادی برخوردار شدند، گفت: تاکنون بیماران زیادی با این علم شفا گرفته‌اند؛ حمل این علم به عنوان حرکتی نمادین و الگویی به یاد علمدار دشت کربلا انجام می‌ شود و به خاطر اخلاص و ریشه‌ های اعتقادی اهالی روستای سربندان حاجت‌های زیادی از این علم گرفتند.>>

۴)در روز دهم محرم قبل از طلوع آفتاب مردم با به دست داشتن شمع یا فانوس به خیابان ها می رفتند و با خواندن شعر هایی از قبیل “مکن ای صبح طلوع” عزاداری می کردند.البته این برنامه امروزه دیگر اجرا نمی شود.

۵)در روز عاشورا ساعت ۹ صبح دست عزاداری از مسجد حرکت می کند و با ملحق شدن به دسته سربندانی های مقیم تهران و افغانی های مقیم سربندان به راه خود ادامه می دهد و تا مزار شهدا رفته و به سمت مسجد بر می گردد. دسته هنگام اذان ظهر به مسجد می رسد. در این دسته علم سربندان نیز حمل می شود و در جلوی دسته ی سربندانی ها حرکت می کند.

۶)بعد از اذان مغرب عاشورا، مراسم شام غریبان اجرا می شود که مردم با در دست داشتن شمع، شهید شدن امام حسین را عزا می گیرند.